- spangshus online -
- Dania & Polska -

Polska Poludniowa - przewodnik
Struktura administracyjna. Spis gmin


Województwo Malopolskie

Miasta ze statusem powiatu: Kraków, Nowy Sacz, Tarnów.

1. Bochnia powiat

Miasta: Bochnia

Gminy: Bochnia, Drwinia, Lipnica Murowana, Lapanów, Nowy Wisnicz, Rzezawa, Trzciana, Zegocina

2. Brzesko powiat

Gminy: Borzecin, Brzesko, Czchów, Debno, Gnojnik, Iwkowa, Szczurowa

3. Chrzanów powiat

Gminy: Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiaz, Trzebinia

4. Dabrowa powiat z siedziba w Dabrowie Tarnowskiej

Gminy: Boleslaw, Dabrowa Tarnowska, Greboszów, Medrzechów, Olesno, Radgoszcz, Szczucin

5. Gorlice powiat

Miasta: Gorlice

Gminy: Biecz, Bobowa, Gorlice, Lipinki, Luzna, Moszczenica, Ropa, Sekowa, Uscie Gorlickie

6. Kraków powiat

Gminy: Czernichów, Igolomia-Wawrzenczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca, Krzeszowice, Liszki, Michalowice, Mogilany, Skala, Skawina, Slomniki, Suloszowa, Swiatniki Górne, Wielka Wies, Zabierzów, Zielonki

7. Limanowa powiat

Miasta: Limanowa, Mszana Dolna

Gminy: Dobra, Jodlownik, Kamienica, Laskowa, Limanowa, Lukowica, Mszana Dolna, Niedzwiedz, Slopnice, Tymbark

8. Miechów powiat

Gminy: Charsznica, Golcza, Kozlów, Ksiaz Wielki, Miechów, Raclawice, Slaboszów

9. Myslenice powiat

Gminy: Dobczyce, Lubien, Myslenice, Pcim, Raciechowice, Siepraw, Sulkowice, Tokarnia, Wisniowa

10. Nowy Sacz powiat

Miasta: Grybów

Gminy: Chelmiec, Gródek n. Dunajcem, Grybów, Kamionka Wielka, Korzenna, Krynica, Labowa, Lacko, Lososina Dolna, Muszyna, Nawojowa, Piwniczna, Podegrodzie, Rytro, Stary Sacz

11. Nowy Targ powiat

Miasta: Nowy Targ, Szczawnica

Gminy: Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jablonka, Kroscienko n. Dunajcem, Lipnica Wielka, Lapsze Nizne, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Raba Wyzna, Rabka, Spytkowice, Szaflary

12. Olkusz powiat

Miasta: Bukowno, Slawków

Gminy: Boleslaw, Klucze, Olkusz, Trzyciaz, Wolbrom

13. Oswiecim powiat

Miasta: Oswiecim

Gminy: Brzeszcze, Chelmek, Kety, Osiek, Oswiecim, Polanka Wielka, Przeciszów, Zator

14. Proszowice powiat

Gminy: Koniusza, Koszyce, Nowe Brzesko, Palecznica, Proszowice, Radziemice

15. Sucha powiat z siedziba w Suchej Beskidzkiej

Miasta: Jordanów, Sucha Beskidzka

Gminy: Budzów, Bystra-Sidzina, Jordanów, Maków Podhalanski, Stryszawa, Zawoja, Zembrzyce

16. Tarnów powiat

Gminy: Ciezkowice, Gromnik, Lisia Góra, Plesna, Radlów, Ryglice, Rzepiennik Strzyzewski, Skrzyszów, Tarnów, Tuchów, Wierzchoslawice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn, Zabno

17. Tatry powiat z siedziba w Zakopanem

Miasta: Zakopane

Gminy: Bialy Dunajec, Bukowina Tatrzanska, Koscielisko, Poronin

18. Wadowice powiat

Gminy: Andrychów, Brzeznica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Mucharz, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wadowice, Wieprz

19. Wieliczka powiat

Gminy: Biskupice, Gdów, Klaj, Niepolomice, Wieliczka


Miasta i gminy w Województwie Malopolskim w porzadku alfabetycznym:

Alwernia, Andrychów, Babice, Bialy Dunajec, Biecz, Biskupice, Bobowa, Bochnia, Boleslaw, Borzecin, Brzesko, Brzeszcze, Brzeznica, Budzów, Bukowina Tatrzanska, Bukowno, Bystra-Sidzina, Charsznica, Chelmek, Chelmiec, Chrzanów, Ciezkowice, Czarny Dunajec, Czchów, Czernichów, Czorsztyn, Dabrowa Tarnowska, Debno, Dobczyce, Dobra, Drwinia, Gdów, Gnojnik, Golcza, Gorlice, Greboszów, Gródek n.Dunajcem, Gromnik, Grybów, Igolomia-Wawrzenczyce, Iwanowice, Iwkowa, Jablonka, Jerzmanowice-Przeginia, Jodlownik, Jordanów, Kalwaria Zebrzydowska, Kamienica, Kamionka Wielka, Kety, Klaj, Klucze, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Korzenna, Koscielisko, Koszyce, Kozlów, Kraków, Kroscienko n. Dunajcem, Krynica, Krzeszowice, Ksiaz Wielki, Labowa, Lacko, Lanckorona, Lapanów, Lapsze Nizne, Laskowa, Libiaz, Limanowa, Lipinki, Lipnica Murowana, Lipnica Wielka, Lisia Góra, Liszki, Lososina Dolna, Lubien, Lukowica, Luzna, Maków Podhalanski, Medrzechów, Michalowice, Miechów, Mogilany, Moszczenica, Mszana Dolna, Mucharz, Muszyna, Myslenice, Nawojowa, Niedzwiedz, Niepolomice, Nowe Brzesko, Nowy Sacz, Nowy Targ, Nowy Wisnicz, Ochotnica Dolna, Olesno, Olkusz, Osiek, Oswiecim, Palecznica, Pcim, Piwniczna, Plesna, Podegrodzie, Polanka Wielka, Poronin, Proszowice, Przeciszów, Raba Wyzna, Rabka, Raciechowice, Raclawice, Radgoszcz, Radlów, Radziemice, Ropa, Ryglice, Rytro, Rzepiennik Strzyzewski, Rzezawa, Sekowa, Siepraw, Skala, Skawina, Skrzyszów, Slaboszów, Slawków, Slomniki, Slopnice, Spytkowice, Stary Sacz, Stryszawa, Stryszów, Sucha Beskidzka, Sulkowice, Suloszowa, Swiatniki Górne, Szaflary, Szczawnica, Szczucin, Szczurowa, Tarnów, Tokarnia, Tomice, Trzciana, Trzebinia, Trzyciaz, Tuchów, Tymbark, Uscie Gorlickie, Wadowice, Wieliczka, Wielka Wies, Wieprz, Wierzchoslawice, Wietrzychowice, Wisniowa, Wojnicz, Wolbrom, Zabierzów, Zabno, Zakliczyn, Zakopane, Zator, Zawoja, Zegocina, Zembrzyce, Zielonki


Województwo Slaskie

Miasta ze statusem powiatu: Bielsko-Biala, Bytom, Chorzów, Czestochowa, Dabrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzebie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Myslowice, Piekary Slaskie, Ruda Slaska, Rybnik, Siemianowice Slaskie, Sosnowiec, Swietochlowice, Tychy, Zabrze, Zory

1. Bedzin powiat

Miasta: Bedzin, Czeladz, Wojkowice

Gminy: Bobrowniki, Mierzecice, Psary, Siewierz

2. Bielsko powiat z siedziba w Bielsku-Bialej

Miasta: Szczyrk

Gminy: Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porabka, Wilamowice, Wilkowice

3. Cieszyn powiat

Miasta: Cieszyn, Ustron, Wisla

Gminy: Brenna, Chybie, Debowiec, Goleszów, Hazlach, Istebna, Skoczów, Strumien, Zebrzydowice

4. Czestochowa powiat

Gminy: Blachownia, Dabrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Klomnice, Koniecpol, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Redziny, Starcza

5. Gliwice powiat

Miasta: Knurów, Pyskowice

Gminy: Gieraltowice, Pilchowice, Rudziniec, Sosnicowice, Toszek, Wielowies

6. Klobuck powiat

Gminy: Klobuck, Krzepice, Lipie, Miedzno, Opatów, Panki, Popów, Przystajn, Wreczyca Wielka

7. Lubliniec powiat

Miasta: Lubliniec

Gminy: Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszecin, Pawonków, Wozniki

8. Mikolów powiat

Miasta: Laziska Górne, Mikolów, Orzesze

Gminy: Ornontowice, Wyry

9. Myszków powiat

Miasta: Myszków

Gminy: Kozieglowy, Niegowa, Poraj, Zarki

10. Pszczyna powiat

Gminy: Goczalkowice-Zdrój, Kobiór, Miedzna, Pawlowice, Pszczyna, Suszec

11. Racibórz powiat

Miasta: Racibórz

Gminy: Kornowac, Krzanowice, Krzyzanowice, Kuznia Raciborska, Nedza, Pietrowice Wielkie, Rudnik

12. Rybnik powiat

Gminy: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Swierklany

13. Tarnowskie Góry powiat

Miasta: Kalety, Miasteczko Slaskie, Radzionków, Tarnowskie Góry

Gminy: Krupski Mlyn, Ozarowice, Swierklaniec, Tworóg, Zbroslawice

14. Tychy powiat

Miasta: Bierun, Imielin, Ledziny

Gminy: Bojszowy, Chelm Slaski

15. Wodzislaw powiat z siedziba w Wodzislawiu Slaskim

Miasta: Pszów, Radlin, Rydultowy, Wodzislaw Slaski

Gminy: Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana

16. Zawiercie powiat

Miasta: Poreba, Zawiercie

Gminy: Irzadze, Kroczyce, Lazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Wlodowice, Zarnowiec

17. Zywiec powiat

Miasta: Zywiec

Gminy: Czernichów, Gilowice, Jelesnia, Koszarawa, Lipowa, Lekawica, Lodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Slemien, Swinna, Ujsoly, Wegierska Górka

Miasta i gminy w Województwie Slaskim w porzadku alfabetycznym:

Bedzin, Bestwina, Bielsko-Biala, Bierun, Blachownia, Bobrowniki, Bojszowy, Boronów, Brenna, Buczkowice, Bytom, Chelm Slaski, Chorzów, Chybie, Ciasna, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladz, Czernichów, Czerwionka-Leszczyny, Czestochowa, Dabrowa Górnicza, Dabrowa Zielona, Debowiec, Gaszowice, Gieraltowice, Gilowice, Gliwice, Goczalkowice-Zdrój, Godów, Goleszów, Gorzyce, Hazlach, Herby, Imielin, Irzadze, Istebna, Janów, Jasienica, Jastrzebie-Zdrój, Jaworze, Jaworzno, Jejkowice, Jelesnia, Kalety, Kamienica Polska, Katowice, Klobuck, Klomnice, Knurów, Kobiór, Kochanowice, Koniecpol, Konopiska, Kornowac, Koszarawa, Koszecin, Kozieglowy, Kozy, Kroczyce, Krupski Mlyn, Kruszyna, Krzanowice, Krzepice, Krzyzanowice, Kuznia Raciborska, Laziska Górne, Lazy, Ledziny, Lekawica, Lelów, Lipie, Lipowa, Lodygowice, Lubliniec, Lubomia, Lyski, Marklowice, Miasteczko Slaskie, Miedlano, Miedzna, Mierzecice, Mikolów, Milówka, Mstów, Mszana, Mykanów, Myslowice, Myszków, Nedza, Niegowa, Ogrodzieniec, Olsztyn, Opatów, Ornontowice, Orzesze, Ozarowice, Panki, Pawlowice, Pawonków, Piekary Slaskie, Pietrowice Wielkie, Pilchowice, Pilica, Poczesna, Popów, Porabka, Poraj, Poreba, Przyrów, Przystajn, Psary, Pszczyna, Pszów, Pyskowice, Racibórz, Radlin, Radziechowy-Wieprz, Radzionków, Rajcza, Redziny, Ruda Slaska, Rudnik, Rudziniec, Rybnik, Rydultowy, Siemianowice Slaskie, Siewierz, Skoczów, Slemien, Sosnicowice, Sosnowiec, Starcza, Strumien, Suszec, Swierklaniec, Swierklany, Swietochlowice, Swinna, Szczekociny, Szczyrk, Tarnowskie Góry, Toszek, Tworóg, Tychy, Ujsoly, Ustron, Wegierska Górka, Wielowies, Wilamowice, Wilkowice, Wisla, Wlodowice, Wodzislaw Slaski, Wojkowice, Wozniki, Wreczyca Wielka, Wyry, Zabrze, Zarki, Zarnowiec, Zawiercie, Zbroslawice, Zebrzydowice, Zory, Zywiec


Województwo Podkarpackie

Miasta ze statusem powiatu: Krosno, Przemysl, Rzeszów, Tarnobrzeg

1. Bieszczady powiat z siedziba w Ustrzykach Dolnych

Gminy: Baligród, Cisna, Czarna, Lesko, Lutowiska, Olszanica, Solina, Ustrzyki Dolne

2. Brzozów powiat

Gminy: Brzozów, Domaradz, Dydnia, Haczów, Jasienica Rosielna, Nozdrzec

3. Debica powiat

Miasta: Debica

Gminy: Brzostek, Czarna, Debica, Jodlowa, Pilzno, Zyraków

4. Jaroslaw powiat

Miasta: Jaroslaw, Radymno

Gminy: Chlopice, Jaroslaw, Laszki, Pawlosiów, Pruchnik, Radymno, Rokietnica, Rozwienica, Wiazownica

5. Jaslo powiat

Miasta: Jaslo

Gminy: : Brzyska, Debowiec, Jaslo, Kolaczyce, Krempna, Nowy Zmigród, Osiek Jasielski, Skolyszyn, Szerzyny, Tarnowiec

6. Kolbuszowa powiat

Gminy: Cmolas, Kolbuszowa, Majdan Królewski, Niwiska, Ranizów, Stary Dzikowiec

7. Krosno powiat

Gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz-Zdrój, Jedlicze, Korczyna, Kroscienko Wyzne, Miejsce Piastowe, Rymanów, Wojaszówka

8. Lezajsk powiat

Miasta: Lezajsk

Gminy: Grodzisko Dolne, Kurylówka, Lezajsk, Nowa Sarzyna

9. Lubaczów powiat

Miasta: Lubaczów

Gminy: Cieszanów, Horyniec, Lubaczów, Narol, Oleszyce, Stary Dzików, Wielkie Oczy

10. Lancut powiat

Miasta: Lancut

Gminy: Bialobrzegi, Czarna, Lancut, Markowa, Rakszawa, Zolynia

11. Mielec powiat

Miasta: Mielec

Gminy: Borowa, Czermin, Gawluszowice, Mielec, Padew Narodowa, Przeclaw, Radomysl Wielki, Tuszów Narodowy, Wadowice Górne

12. Nisko powiat

Gminy: Harasiuki, Jarocin, Jezowe, Krzeszów, Nisko, Rudnik n. Sanem, Ulanów

13. Przemysl powiat

Gminy: Bircza, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, Medyka, Orly, Przemysl, Stubno, Zurawica

14. Przeworsk powiat

Miasta: Przeworsk

Gminy: Adamówka, Gac, Jawornik Polski, Kanczuga, Przeworsk, Sieniawa, Tryncza, Zarzecze

15. Ropczyce-Sedziszów powiat z siedziba w Ropczycach

Gminy: Iwierzyce, Ostrów, Ropczyce, Sedziszów Malopolski, Wielopole Skrzynskie

16. Rzeszów powiat

Miasta: Dynów

Gminy: Blazowa, Boguchwala, Chmielnik, Dynów, Glogów Malopolski, Hyzne, Kamien, Krasne, Lubenia, Sokolów Malopolski, Swilcza, Trzebownisko, Tyczyn

17. Sanok powiat

Miasta: Sanok

Gminy: Besko, Bukowsko, Komancza, Sanok, Tyrawa Woloska, Zagórz, Zarszyn

18. Stalowa Wola powiat

Miasta: Stalowa Wola

Gminy: Bojanów, Pysznica, Radomysl, Zaklików, Zaleszany

19. Strzyzów powiat

Gminy: Czudec, Frysztak, Niebylec, Strzyzów, Wisniowa

20. Tarnobrzeg powiat

Gminy: Baranów Sandomierski, Gorzyce, Grebów, Nowa Deba

Miasta i gminy w Województwie Podkarpackim w porzadku alfabetycznym:

Adamówka, Baligród, Baranów Sandomierski, Besko, Bialobrzegi, Bircza, Blazowa, Boguchwala, Bojanów, Borowa, Brzostek, Brzozów, Brzyska, Bukowsko, Chlopice, Chmielnik, Chorkówka, Cieszanów, Cisna, Cmolas, Czarna, Czermin, Gawluszowice, Czudec, Debica, Debowiec, Domaradz, Dubiecko, Dukla, Dydnia, Dynów, Fredropol, Frysztak, Glogów Malopolski, Gac, Gorzyce, Grebów, Grodzisko Dolne, Haczów, Harasiuki, Horyniec, Hyzne, Iwierzyce, Iwonicz-Zdrój, Jarocin, Jaroslaw, Jaslo, Jasienica Rosielna, Jawornik Polski, Jezowe, Jedlicze, Korczyna, Jodlowa, Kamien, Kanczuga, Kolaczyce, Kolbuszowa, Komancza, Krasiczyn, Krasne, Krempna, Kroscienko Wyzne, Krosno, Krzeszów, Krzywcza, Kurylówka, Lancut, Laszki, Lezajsk, Lesko, Lubaczów, Lubenia, Lutowiska, Majdan Królewski, Markowa, Medyka, Miejsce Piastowe, Mielec, Narol, Niebylec, Nisko, Niwiska, Nowa Deba Nowa Sarzyna, Nowy Zmigród, Nozdrzec, Oleszyce, Olszanica, Orly, Osiek Jasielski, Ostrów, Padew Narodowa, Pawlosiów, Pilzno, Pruchnik, Przeclaw, Przemysl, Przeworsk, Pysznica, Radomysl Wielki, Radomysl, Radymno, Rakszawa, Ranizów, Rozwienica, Rokietnica, Ropczyce, Rudnik n. Sanem, Rymanów, Rzeszów, Sanok, Sedziszów Malopolski, Sieniawa, Skolyszyn, Sokolów Malopolski, Solina, Stalowa Wola, Stary Dzików, Stary Dzikowiec, Strzyzów, Stubno, Swilcza, Szerzyny, Tarnobrzeg, Tarnowiec, Tryncza, Trzebownisko, Tuszów Narodowy, Tyczyn, Tyrawa Woloska, Ulanów, Ustrzyki Dolne, Wadowice Górne, Wiazownica, Wielkie Oczy, Wielopole Skrzynskie, Wisniowa, Wojaszówka, Zagórz, Zaklików, Zaleszany, Zarszyn, Zarzecze, Zolynia, Zurawica, Zyraków


Zródlo: Regiony Polski na website'cie www.wspolnota.org.pl.

Wprowadzenie Struktura administracyjna. Spis gmin Wybory do rad samorzadowych Strony internetowe: Ogólnie. Wieksze obszary Strony internetowe: Województwa i powiaty Strony internetowe: Gminy i mniejsze jednostki